List Of Senatorial Candidates For The 36 States And FCT

posted in: News | 0

INDEPENDENT NATIONAL ELECTORAL COMMISSION
CANDIDATES FOR SENATORIAL ELECTION 2015
CANDIDATES FOR SENATORIAL ELECTION 2015.
S/N STATE STATE CONSTITUENCY & CODE NAME OF CANDIDATE SEX PARTY AGE QUALIFICATION
3
1 ABIA ABIA NORTH CHIEF (DR.) DAVID OGBA BOUDEX M APGA 62 B.SC
2 SD/001/AB NNENNAYA N. LANCASTER-OKORO F APC 54 LLM
3 NWAKWU N.ORJI M LP 55 WAEC
4 HON. MAO A. OHUABUNWA M PDP 56 HND, PGD, MSC
5 DR. ORJI UZOR KALU M PPA 54 SSCE, A.M.P
6 ROBERT S. M. ONUOHA M UPP 64 WAEC
1 HON. IHEANACHO OBIOMA J. U. M APC 54 BSC
EMMANUEL AMADI ATANDI NWEKE M APGA 55 MSC, LLB
2 ABIA CENTRAL DANIEL NNAUKWU M LP 51 WAEC
3 SD/002/AB THEODORE AHAMEFULE ORJI M PDP 64 HSC B.A (HONS)
4 ONYEKWERE CHRISTOPHER C. M PPA 43 BSC
5 CHUKS CHIZARAMOKU AKAMADU M UDP 38 LLB, BL
6 ENYINNAYA AGWU M UPP 49 WAEC
1 ABIA SOUTH NKWONTA CHRIS M APGA 54 MBA
2 SD/003/AB HON. CHINONYEREM MACEBUH M APC 58 MSC
3 EKEKE ZIBI CHINYERE THIAS M LP 35 WAEC
4 SEN. ENYINNAYA HARCOURT ABARIBE M PDP 59 B.SC, M.SC
5 OKWUONU CHUKWU-EMEKA CHINYERE. M PPA 60 MBBS
6 AKOMA OSONDU CHRISTOPHER M UDP 45 WAEC, PHD
7 UZU NWARIE M UPP 52 WAEC
1 ADAMAWA ADAMAWA NORTH HON. BINTA MASI GARBA F APC 47 TECH. CERT
2 SD/004/AD RICHARD CHRISTOPHER KODERE M CPP 41 HND
3 MUHAMMADU MANZA M LP 62 B.TECH
4 BABANGIDA M. JIBRILLA M PDM 54 DIPLOMA
5 BALA JAMES NGGILARI M PDP 61 LLB, BL
6 AJA NWABUEZE ONYAABOR CHRIS M PPA 45 WASC
7 JOHN PAPIKA KAIGAMA M SDP 59 MBA, PGDM
1 ADAMAWA SOUTH AHMADU ABUBAKAR (MOALLAHYIDI) M APC 57 MSC
2 SD/005/AD JONES J. BAKAMSO M CPP 52 DIPLOMA
3 ELON RAYMOND MAMUNO M KOWA 72 B.A
4 PHILOMINA SALEH F LP 53 NCE
5 BINOS DAUDA YAROE M PDM 59 B.SC
6 SEN. JONATHAN SILAS ZWINGINA M PDP 60 MSC, BSC
7 PAGIEL NAOMI GODSDELIGHT F PPN 38 NCE
1 ADAMAWA CENTRAL FIDELIS GADDAMA M AD 25 B.A
2 SD/006/AD ABDUL AZIZ MURTALA NYAKO M APC 43 GCE
3 ADAMU HAYATU M CPP 37 SSCE
4 MOHAMMED JIBRIN MUNTAKA M ID 44 B.SC
5 USMAN MOHAMMED ABUBAKAR M KOWA 43 ADV. DIPLOMA
6 HAJIYA MARYAM SANI F LP 53 B.SC
7 HON. AISHATU DAHIRU AHMED F PDM 43 HND
8 DR. ALIYU IDI HONG M PDP 46 MBBS, MBA
1 AKWA IBOM AKWA IBOM NORTH-EAST RT. HON. EMMANUEL BASSEY OBOT M APC 51 MSC
2 UBONG JOHN EDET F ACCORD 52 WASC, B.SC
3 SD/007/AK ANYAWU ANN OLOMA F NCP 36 MBA
4 MR. BASSEY ALBERT AKPAN M PDP 42 B.SC, MBA
1 AKWA IBOM NORTH WEST AKANINYENE UDOARA F ACCORD 36 WASC, B.TECH.
2 SD/008/AK INIBEHE MATTHEW OKORI M APC 48 BSC
3 MAJ. GEN. GODWIN GEORGE UMO (RTD), OON M PDM 58 WAEC, DIPLOMA
4 CHIEF GODSWILL AKPABIO M PDP 52 LLB, BL
1 AKWA IBOM SOUTH UYA EDET OKON M ACCORD 55 MPA
2 SD/09/AK HON. (BARR.) BASSEY O. ETIENAM M APC 43 LLB, BL
3 MOUKWE CEELSTINE CHUKWUNWEIKE M CPP 37 SSCE
4 CHIEF NELSON EFFIONG M PDP 61 B.A, MBA
1 ANAMBRA ANAMBRA NORTH MBAKWE ESTHER CHIBUZOR F ACCORD 42 WASC
2 SD/010/AN CHUKWU-DUBEM ANTHONY OBAZE M APGA 53 B.SC
3 NWOKORA UCHENNA F ADC 46 WASC
4 HON. RALPH U. OKEREKE M APC 54 OND, B.SC
5 MOUKWE CLELESTINE C. M CPP 37 WAEC
6 NDIFE FRANKLINE I. M ID – SSCE
7 MONEKE OKUKWEKA C. F KOWA 40 NCE
8 DUMAKA VICTOR DAVID OKOLO M LP 49 SSCE
9 TOCHUKWU JAMES IKWUEMEZI M NCP 36 BSC
10 EZINANDO ARTHUR NNAMDI M PDC 48 WASC
11 COURT ORDER JOHN OKECHUKWU EMEKA M PDP 52 M.BA
12 NWADIOGBU JOHN CHUKWUDOZIE M PPA 52 WASC
13 NWACHUKWU AUGUSTINE NNAMDI M UPP 42 SSCE
1 ANAMBRA CENTRAL
CHIEF (SIR) VICTOR UMEH CHUKWUNONYELUM UMEH, OFR, KSJ
M APGA 52 B.SC
2 SD/011/AN OYEH MERCY UCHE F ACCORD 45 NCE, B.ED
3 HON. OBY KATE OKAFOR F ACD 52 GCE
4 CHIEF ANAYO AUGUSTINE NWEKE M ADC 37 WAEC
5 SEN. (DR.) CHRIS N. NGIGE M APC 62 MBBS
6 CHRISTOPHER AKUDO C.U. CHUKWENDU M CPP 54 MBA
7 OKAFOR IKECHUKWU M ID – B.SC
8 CHIEF DENNIS N.F. OGUGUO M KOWA 50 WAEC
9 KINGSLEY CHUKWUMA NWOFOR M LP 48 LLB, BL
10 EKWEOZOH CHRISTOPHER NKEM M MPPP 37 LLB, BL
11 UBAKAMMA JERONE IKENNA M NCP 40 BSC
12 REV. CHARLES ONYEKACHI EKWUEME M PDC 41 WASC, DIP.
13 COURT ORDER OKONKWO ANNIE CLEMENT M PDP 54 ADV. DIPLOMA
14 IGWILO MICHAEL C M PPA 55 HND
15 IKECHUKWU FLINT OBIEKWE M UPP 60 MBA
1 ANAMBRA SOUTH ENGR. ERNEST CHUKWUKA NDUKWE M APGA 66 BSC, D.SC
2 SD/012/AN JANE, ONYINYE AGBARAKWE F ACCORD 45 WAEC
3 CHUKWUEMEKA CHUKWUMA M ACD 39 LLB (HONS), BL
4 OTTI JOSEPH M AD 52 GCE
5 PRINCESS JEMIMA EZE-ILONDU F ADC 49 DIPLOMA
6 ETHEL OBIAKOR F APC 61 BSC
7 OFORDUM IFEANYI ANTHONY M CPP 35 DIPLOMA
8 OTTI CHRISTIAN IKECHUKWU M ID 43 UKNOWN
9 NWOSU BENSON CHUKWUMEZIE M LP 66 LLB, BL
10 SIR PETER OKALA M NCP 48 SSCE
11 EMEKA MARK GEORGE OSUNKWO M PDC 51 LLB, BL, M.SC
12 COURT ORDER UBAH CHUKWUNEDUM C. M PDP 57 WAEC
13 ODIGBO CHUKWUDI M PPA 49 WAEC
14 DR. IGWILO SYLVESTER CHUKWUELOKE M. M UPP 50 BSC
1 BAUCHI BAUCHI CENTRAL ISAH HAMMA MISAU M APC 41 BSC
2 SD/014/BA INUWA ADAMU NASARA M MPPP 62 NCE
3 SEN. ABDUL AHMED NINGI M PDP 53 B.SC
4 ALH. ABDULKARIM M. DARAZO M UPN 47 DIPLOMA
1 BAUCHI SOUTH BELLO MAIJAMA’A WAZIRI M AD 52 GCE
2 AMINU MOHAMMED M ADC 38 HND
3 ALIYU IDRIS BUNUNU M APA 56 OND
4 MALAM ALI WAKILI M APC 54 BA
5 MOHAMMAD YAHYA JAHUN M APGA 40 B.A
6 MAIJAMAA BELLO WAZIRI M LP 52 GCE
7 DR. MALAM ISA YUGUDA M PDP 52 B.SC, MBA
8 UMAR MUSA GWASKWARAM M UPN 47 DIPLOMA
1 SULEIMAN MOHAMMED NAZIF M APC 44 B.ENG, MIAD
2 BAUCHI NORTH OKOLI GEORGINIA F MPPP 35 B.SC
3 HON. FAROUK MUSTAPHA M PDP 49 ND, PGDM MBA
1 BAYELSA BAYELSA EAST TIMIPRE MARLIN SYLVA M APC 50 BA
2 JACKSON A. OPINION M LP 36 B.SC.
3 MR. MURRAY- BRUCE BEN M PDP 58 B.SC.
1 AGANABA PREYE STEVEN M APC 41 B.ENGR
2 BAYELSA CENTRAL BODISEOWE I T. ADON M LP 43 SSCE
3 SEN. EMANUEL PAULKER. IZIBEFIEN M PDP 59 B.SC
1 EDDI MIETUNDE SMITH JULIUS M APC 40 WASC
2 BAYELSA WEST EPAMOWEI KAKANDA M LP 41 B.SC
3 HON. OGOLA FOSTER M PDP 60 TC II
4 PATIENCE O. PERETU F PPA 51 WASC
1 BENUE BENUE NORTH EAST SEN. BARNABAS ANDYAR GEMADE M APC 66 B.TECH
2 SD/019/BN TONDO JOSEPH M APGA 45 MSC
3 IDYA FRANCIS K. IKULE IDYU M CPP 60 MPA
4 RT. HON. DR. GABRIEL SUSWAM M PDP 50 LLB, BL
5 MATTHEW ATOV ADUMBU M SDP 46 B.ENG
1 BENUE N/ WEST MACIKPAH MNGUNENGEN ATA F APGA 39 SSCE
2 SD/020/BN SEN. AKUME GEORGE M APC 66 BSC, MILR
3 HON. MIKE ORNGUGA MKUM M PDP 63 DIP, BSC
1 BENUE SOUTH DANIEL DONALD ONJEH M APC 41 B.A
2 SD/021/BN SEN. DAVID A.B. MARK M PDP 66 B.ENG, NDA, CE
3
1 BORNO BORNO NORTH ABUBAKAR KYARI M APC 51 MBA
2 UMAR LAWAN ASHEIKH M KOWA 56 B.SC
3 HON. ISA LAWAN M PDP 44 DIPLOMA
4 MOHAMMED ABDULRAHAMAN TATABE M PPA 34 ND
5 BUKAR SHEU F LP 40 DIPLOMA
1 BORNO CENTRAL ABDULKADIR FEMA M AD 54 WAEC
2 ALHAJI AHMAD ZANNAH M APC 59 OND
3 ALHAJI TIJJANI HABIB M KOWA 60 WASCE, DIP
4 SD/023/BO MUHAMMAD BABA KACHALA M PDP 49 B. ENG
5 WAKIL BUKAR M PPA 39 HND
6 ZAKARI ALHAJI MUSA M SDP 60 DIPLOMA
7 ALHAJI A. BUKAR M LP 36 B.SC
1 SD/024/BO ZAKARIYA IBRAHIM M AD – WAEC
2 BORNO SOUTH MOHAMMED ALI NDUME M APC 55 MED
3 MOHAMMED ALHAJI AMINU M APGA 60 B.SC
4 HARUNA ISA SHETTIMA M PPA 36 NCE
5 NICOLAS ELIJAH MSHEILZA M PDP 48 B.TECH
6 DR. POGU BITRUS M SDP 59 B.SC, PHD
7 ALI IBRAHIM M LP 40 HND
1 CROSS – RIVER CROSS RIVER NORTH OKWOR ENEJI MATHIAS M ID 35 B.SC
2 KANJAL ANTHONY AWAM AKORHIM M APC 61 GCE
3 SD/025/CR OCHIM JULIUS OKPOTU M LP 48 PHD
4 DR. ROSE OKO F PDP 58 BA, MA, PHD
1 CROSS RIVER SOUTH EPHRAIM ALPHONSUS OKON M ID 46 HND
2 SD/026/CR BARR. MARIA UKPANYANG F APC 65 LLB, BL
3 SEN. BASSEY EDET UTUK M LP 55 B.SC
4 GERSHOM BASSEY M PDP 52 BSC, MSC
1 CROSS RIVER CENTRAL IKPI ELIZABETH F ID 44 SSCE
2 SD/027/CR NAVY CAPT. CHARLES I. OGIDA RTD M APC 61 BSC
3 DR. SAN DY OJANG ONOR M LP 48 PHD
4 HON. JOHN OWAN ENOH M PDP UNKNOWN UNKNOWN
1 DELTA DELTA CENTRAL ATATA HANNA ODIBO, O. F ACD 34 NABTEB
2 SD/028/DT ALFRED J.J. JOSEPH M ACPN 52 DIP
3 AUGUSTINE ONORI M APA 36 WAEC, NABTEB
4 HON. JOHN HALIMS OCHUKO AGODA M APC 52 LLB
5 MAUREEN WAGBATSOMA F ID 40 BSC
6 EZEBUIKE JULIETH NWANNE F KOWA 36 B.ED
7 BARR. OVIE A. OMO-AGEGE M LP 51 LLB, BL, LLM
8 BETTY ORUGBU F MPPP 64 OND
9 ISOKOHEYAKENAMA ALBERT DJOTU M NCP 55 MSC
10 OKPAKO MUDIAGA KINGSLEY M PPN 36 B.SC
11 ALFRED J. JOSEPH M PDC 50 DIPLOMA
12 CHIEF IGHOYOTA AMORI M PDP 44 B.SC, M.SC
13 MAJEMITE BEN. I M SDP 44 SSCE
1 DELTA NORTH VICTOR OCHIE ONYEKACHI M ACCORD 45 LLB, M.SC
2 SD/029/DT IGUMBOR ONYI MELODIA F ACD UNKNOWN UNKNOWN
3 OKOJI VICTORIA ADIE M ADC 49 SSCE
4 MRS. FELICIA IFEJIKA F APA 46 WAEC
5 NJIDEAKA KELVIN OKWUDILI M APC 46 WASC, B.SC, PGD.
6 ONOCHIE PRINCES UCHEAMAKA F ID 53 TCII
7 MORDI JUSTINA F KOWA 33 WAEC, OND
8 NWADIANI CHARLES IKECHUKWU M LP 37 SSCE
9 AGBA IKECHUKWUKA ANDREW M MPPP 47 LLB, BL
10 MR. PETER NWABOSHI M PDP 57 B.A, LLB, LLM
11 EMMANUEL O. IDAMA M SDP 56 MBA
12 OFFOR PATIENCE AMAKA F UPP 33 BA ED
1 DELTA SOUTH ZIBIMOH OYAS EDITOR M APA 54 WAEC
2 SD/030/DT PIUS EBIYEMI EMIKO M APC 56 BA
3 ONOZIMARE TESSY ELO F CPP 42 B.SC
4 PETER OBANKA M ID 42 B.SC
5 MABEL OBIANUJU ABAZIE F KOWA 44 WAEC
ONIYETSORITSE ELIJAH WILLIE M LP 52 LLB, BL
6 ONOMAKE OGHENERUME RITA F MPPP 39 OND
7 WILLIAMSON J. U. D. ONOWEYA M NCP 49 BSC
8 SEN. JAMES EBIOWOU MANAGER M PDP 54 LLB, BL, LLM
9 ODIEDI MARVEL, AKPOGHENE M SDP 41 SSCE, LLB, BL
1 EBONYI EBONYI NORTH LADY IMARHIAGBE E. UKAMAKA F ACPN 34 FSLC, WAEC
2 SD/031/EB BARR. PIUS NWAMINI EKUMA M APC 47 BSC
3 ALI PETER OGE M LP 52 B.SC
4 EBI SYLVANUS M NCP 33 BSC
5 DR. SAMUEL OMINYI EGWU M PDP 60 B.SC, M.SC, PH.D
6 EGBA HENRY, S. M SDP 41 FSLC, SSCE
1 EBONYI CENTRAL MRS. EZEALI FELICIA CHINYERE F ACPN 39 FSLC, WAEC, TC.II
2 SD/032/EB ANYIGOR VINCENT NWANCHOR M APC 42 SSCE
3 PROF. BENARD IFEANYI ODOH M APGA 39 PHD
4 PRINCE ELECHI NNANNIA ELECHI M LP 45 B.SC
5 NWORIE SOLOMON ALIKE M NCP 43 ND, HND
6 OGBA JOSEPH OBINNA M PDP 54 HND, WASC
7 NWORIE EMMANUEL, N. M SDP 35 FSLC, SSCE
1 EBONYI SOUTH UNATA UGOCHUKWU JOHN M ACPN 31 WAEC
2 SD/033/EB JOHN ARINZE EGWU M APC 52 WASC, LLB
3 OKEREKE DARLINTON ONUABUCHI M LP 48 MBA, FCNA
4 SUNDAY OGBUOJI OJI M PDP 60 B. AGRIC
5 OGBONNAYA INYI, A. 35 SDP 35 DIP., SSCE
1 EDO EDO CENTRAL GARUBA MAMUDU YAHAYA M AD 58 GCE
2 SD/034/ED FRANCIS INEGBENIKI M APC 54 WASC
3 OMON-IRABOR CASELY ESQ M CPP 54 LLB, BL
4 IDEMUDIA AGBONAYE M LP 73 SSCE
5 ENGR. CLIFFORD A. ORDIA M PDP 54 WASC, B.ENG
6 IDUMONZA ISIDAHOMHEN M SDP 44 SSCE
1 EDO NORTH GARUBA IBRAHIM M AD 35 HND
2 SD/035/ED FRANCIS ASEKHAME ALIMIKHENA M APC 67 LLB, BL
3 KESLEY MUSTAPHA ABEEB MOHAMMED M LP 65 M.SC
4 HON. PASCHAL UGBOME M PDP 49 MPA, BL, LLB,
5 HON. (ENGR.) ABUBAKAR ESHIOKPEKHA MOMOH M SDP 55 B.ENG, MPA
1 EDO SOUTH THOMSON OSABUOHIEN OGBEIDE M AD 44 LLB, BL
2 SD/036/ED HON. SAMSON RAPHAEL OSAGIE M APC 47 MPA
3 JOHNSON AIBUEDEFE IDAHOR M LP 59 MBA
4 PHARM MATHEW A. URHOGHIDE M PDP 59 B. PHARM
5 IRUGHE ROMANUS IYABOSA M SDP NO FORM CF001
1 EKITI EKITI NORTH OJO ENIOLA AJAYI M ACPN 35 SSCE, CERT EH.
2 SD/037/EK OLUBUNMI AYODEJI ADETUNBI M APC 59 MSC
3 AYODELE OMOLE AKINBOWALE M LP 47 LLB, BL, LLM
4 DURO SAMUEL FASEYI M PDP 57 B.A, MBA
1 EKITI CENTRAL DR. DAVID OLAJIDE AYENIBIOWO M ACPN 66 PHD
2 SD/038/EK AMBASSADOR GBENGA OLOFIN M APC 54 MSC, MBA
3 IGE OLUROPO EMMANUEL M LP 56 B.SC
4 HON. FATIMAT OLUFUNKE RAJI-RASAKI F PDP 58 LLB (HONS), BL
5 AYOWOLE ADEKOLA M SDP 60 SSCE
1 AWE OJO OLATUNJI M ACPN 41 SSCE
2 ANTHONY ADEMUYIWA ADENIYI M APC 63 LLB, BL
3 EKITI SOUTH ONI AYODELE LUCAS M LP 69 B.SC
4 BIODUN OLUJIMI M PDP 57 B.SC, PGD
1 ENUGU ENUGU EAST BENJAMIN OBI NWOYE M APC 50 WAEC
2 SD/040/EN QUAFOR NWABUEZE M APGA 43 SSCE
3 ANI PETER CHUKWUNONSO M CPP 35 B.SC
4 PRINCESS CHUKWU THERESA IFUNAYA F KOWA 46 B.ED
5 ONUORAH IFEYINWA OLIVE M MPPP 35 B.SC
6 DR. CHIMAROKE OGBONNIA NNAMANI M PDC 54 MBBS
7 SEN. GILBERT EMEKA NNAJI M PDP 48 B.SC (HONS)
8 CHRISTOPHER OGBU M SDP 43 NABTEB
9 CHIEF MRS. CECILIA O. UZOAMAKA F UDP 60 BED
10 OBIOMA NNAEMEKA NNAMANI M UPP 35 SSCE
1 ENUGU WEST UGWUAFOR OSMOND EZEJIOFOR M AD 52 HND, MBA
2 SD/041/EN ACHIEZE LOUISA C. F APC 44 NCE
3 CHUKWU IJEOMA CHRISTIANA F APGA 38 B.SC
4 OLUKA AZUKA GODWIN M CPP B.SC
5 OKWUDILI OMA M KOWA 43 SSCE
6 ONWUKWE MABEL UZOAKU F LP 37 SSCE
7 OKONKWO CORDELIA CHIGOZIE F MPPP 36 B.SC
8 SEN. IKE EKWEREMADU M PDP 52 LLB, LLM, BL PHD
9 MRS EKENE CECILIA ODINKEMMA F UDP 49 BSC
10 OGBONNAYA UGOCHUKWU SAMSON M UPP 30 BSC
1 ENUGU NORTH EZUGWU WILLIAM OBI M APGA 54 WASC
2 SD/042/EN GEN. JOJ OKOLOAGU M APC 65 WASC, LLB, BL
3 AGBO OKWUDILI KENNETH M CPP 35 B.SC
4 PATRICIA CHIEBOLAM EZE F KOWA 51 B.SC
5 UTAZI GODFREY CHUKWUKA M PDP 53 B.A, LLB, BL
6 MRS. UGWUNU HENRIETTA F UDP 35 NCE
7 OLUEBUBE FRANK UMEOKORO M UPP 32 BA
1 FCT FCT SENATE ANAYO-ARINZE ADA APPOLONIA F ADC 54 MASTERS
2 SD/109/FCT ADAMU MUHAMMAD SIDI-ALI M APC 62 PGD
3 JOHN DANIEL ONUM M CPP 40 HND
4 IKEH CHIDI OLIVER M ID LLB
5 JANET TAIWO F MPPP 32 NCE
6 ABE FISAYO MAKANJUOLA M NCP 43 BSC
7 SEN. PHILIPS TANIMU ADUDA M PDP 45 WAEC, DIP. HD
8 BARR. KEHINDE EDUN M PPA 49 BSC
9 OLUBUNMI UWAZURUONYE U, WILSON F SDP 54 B.A, M.A, PH.D
10 OBIAYI ECHEFULE M UDP 43 LLB, BL
11 MRS. UJU UCHENDU OZOKA F UPP 51 LLB, BL
1 GOMBE GOMBE CENTRAL MOHAMMED GOJE DANJUMA M APC 63 DEGREE
2 SD/043/GM USMAN BELLO KUMO M PDP 48 BL, LLB
3 ALH. MOH’D ADAMU UMAR M SDP 45 DIPLOMA
1 GOMBE NORTH BAYERO USMAN NAFADA M APC 53 BSC
2 SD/044/GM AUWAL ABBA BARDE M ADC 44 DIPLOMA
3 ADAMU MOHAMMED JUNGUDO M PDC 51 WASC
4 ABDULKADIR HAMMA SALE M PDP 48 DIPLOMA
5 HALILU MOHAMMED M SDP 46 GSS
1 SD/045/GM HARUNA ADAMU NJIBI M ADC 55 BED
2 GOMBE SOUTH ADAMS BALAH M APC 51 HND
3 SEN. JOSHUA LIDANI MOLTOBOK M PDP 57 LLB, BL
4 DAVID JOHN SHOGOM M SDP 46 OND
1 IMO IMO EAST RT. HON. BARR. KELECHI KENNEDY NWAGWU F ACCORD 50 LLB, BL
2 SD/046/IM NNOCHIRI JOSEPH UCHENDU, PROF. M APA 59 NCE, B.SC. M.SC, PH.D
3 UCHECHUKWU ONYEAGOCHA M APC 49 BA, LLB, BL
4 NNEJI PASCHAL CHIZOBA M APGA 52 HND
5 DR. VALENTINE ANYANWU M ID 42 MMBS
6 CHIEF ANTHONY OGAZICHUKWU ONUKWUGHA M LP 63 B.SC
7 EKEH AUGUSTIN AMULIKA F MPPP 36 SSCE
8 UCHE ANN NWAKEGO F PDC 58 BSC
9 HON. SAMUEL NNAEMEKA ANYANWU M PDP 49 B.SC
10 ANELE IFEANYI CHRIS M PPA 54 B.A
11 IFEANYI CHRIS ANYELE UPN SCH. CERT.
NZE BEN OSUJI M UPP 56 WAEC
1 IMO WEST CHIEF FELIX CHIDI IDIGA M ACCORD 51 GCE
2 IMO WEST STANISLAUS CHIGBUO CHIBUO M APA 57 WASC, DIP.
3 SEN. OSITA BONAVENTURE IZUNASO M APC 48 BA, PGD
4 EZEANI NNAMDI THANKGOD M APGA 56 B.SC, MSC, PHD
5 IGWE HOPE ONYEBUCHI F KOWA 35 HND/SSCE
6 COMIZ LEVI UCHE EKEH M LP 48 NCE
7 ONUAWUCHI BLESSING NNEKA F MPPP 37 WAEC
8 SEN. UZODINMA GOODHOPE ODIDIKA M PDP 56 WAEC
9 ENGR. ANTHONY O. UKAGBA M PPA 41 BA
10 ADA GRACE O. EGBUFOR F UPP 53 BA
1 IMO NORTH RITA ADANNA IBEMERE OKAFOR F ACCORD 40 B.SC
2 SD/048/IM NWOKEAFOR IKECHUKWU NDUBUISI M ACD 38 B.SC
3 ONWUBUARIRI IJEOMA VIVIAN F APA 40 WASC
4 BENJAMIN C. UWAJUMOGU M APC 49 DIPLOMA
5 CLEMENT IKECHUKWU OWUNNA M APGA 56 B.SC
6 EKEMEZIE MARTIN UCHENNA M LP 43 B.SC
7 AKANONU CHIMEZIE M MPPP 54 B.SC
8 DR. BENTHLEY OBINWA AGHAZIE M NNPP 58 PHD
9 ACHONU ATHANASIUS NNEJI M PDP 55 WASC, BSC
10 UCHENNA GODSON M PPA 35 SSCE
11 ONUOHA CHIOMA ESTHER F PPN 40 B.SC
12 CHIEF EDIE NWOSU M UDP 54 BSC
13 OGECHUKWU AGU FRANLYNN M UPP 62 MA
1 JIGAWA JIGAWA NORTH WEST HON. ABDULLAHI ABUBAKAR GUMEL M APC 65 MPPA
2 IBRAHIM MUSA M PDM 44 SSCE
3 DR. SEN. DANLADI ABDULLAHI SANKARA M PDP 60 DIPLOMA
4 IBRAHIM GAMBO M SDP 36 NCE
1 SABO MOHAMMED M APC 54 BA
2 JIGAWA SOUTH WEST HAFIZU SULE ABUBAKAR M PDM 35 LLB
3 ABDULMUMINI MUHAMMAD HASSAN M PDP 55 M.SC
1 JIGAWA NORTH EAST SEN. MUHAMMAD UBALI SHITU M APC 54 BA
2 SD/050/JG CAPT. AHMED ADAMU KAUGAMA (RTD) M PDM 64 M.SC
3 ADAMU AHMED M PDP 55 B.SC (ED)
4 BURA USMAN M PPA DIPLOMA
1 KADUNA KADUNA NORTH SULEIMAN OTHMAN HUNKUYI M APC 55 NCE
2 SD/052/KD JIBRIN MOHAMMED MUNTAKA M ID 44 B.SC
3 NDA USMAN MOHAMMED M LP 43 HND
4 MOHAMMED SANI M NNPP 44 B.ENG
5 SEN. AHMED MOHAMMED MAKARFI M PDP 58 BSC, M.SC
1 KADUNA CENTRAL SALIHU HALIRU M ACPN 35 CERT. IN B/STUDIES
2 SD/053/KD SHERRIFATU F. ABDULLAHI F ADC 41 DIPLOMA
3 SHEHU SANI M APC 47 HND
4 HAD. TALATU SHEHU ABDULLAHI M LP 51 B.SC
5 SEN. MUKTAR AHMED M. ARUWA M PDP 66 SSCE
6 MOHAMMED INUWA HARUNA M PPA 54 ND
1 KADUNA SOUTH MOHAMMED SHEHU SUMAILA M ACPN 35 HND
2 SD/054/KD HON. ALICE ALISABATU LEO F ADC 53 DIPLOMA
3 DR. ISHAKU MABUSHI SHEKARAU M APC 48 PHD
4 AHMAD MOHAMMAD RAJI M CPP 42 DIPLOMA
5 AUGUSTINE AMBI M LP 51 DIPLOMA
6 ADAMU MOHAMMED M NNPP 45 SSCE
7 DANJUMA LA’AH M PDP 54 MBA
1 KANO KANO NORTH BARAU I. JIBRIN M APC 55 MBA
2 SD/056/KN ADO SULE M APGA 60 GRADE II
3 TUKUR ABUBAKAR M LP 60 GRADE II
4 YASIR AHMAD CHEDI M NCP 37 HND
5 SEN. BELLO HAYATU GWARZO F PDP 54 ND
6 ALH. Z. A. IBRAHIM M UPN
1 KANO CENTRAL RUFAI HANGA M ACCORD 60 DIPLOMA
2 SD/055/KN MOHAMMED RABIU MUSA M APC 58 M.SC
3 SALISU ZUBAIRU SURAJO M APGA 50 MBA
4 IBRAHIM M. IDRIS M CPP 59 WAEC
5 IBRAHIM HARUNA IBRAHIM M LP 41 NCE
6 SEN. BASH GARBA MOHAMMED M PDP 48 B.SC
7 AHMED ABDULRAZAK RAGAZAWA M PPN 63 WASC
8 SALISU UMAR TUNKUNAWA M SDP 60 DIPLOMA
9 ALH. MUSA ISA M UPN UNKNOWN UNKNOWN
1 KANO SOUTH NAFIU NUHU INDABO M APGA 35 ADV. DIPLOMA
2 SD/057/KN SEN. KABIRU GAYA M APC 62 MSC
3 SANI USMAN M CPP 40 SSCE
4 YAKUBU ABUBAKAR SADIQ M LP 41 NCE
5 ABDULLAHI SANI ROGO M PDP 55 B.A
6 ALH. KABIR MAMUDA M UPN UNKNOWN UNKNOWN
1 KATSINA KATSINA NORTH ENGR. MUSTAPHA BUKAR M APC 60 BSC
2 SD/058/KT SAFUYANU USMAN M LP 43 B.SC
3 ABDU UMAR YANDOMA M PDM 58 ADV. DIPLOMA
4 HON. YAU UMAR GOJO GOJO M PDP 50 B.SC.
1 KATSINA SOUTH SEN. ABU IBRAHIM M APC 69 MSC
2 SD/060/KT MURTALA HARUNA M LP 40 B.SC
3 KASIMU IBRAHIM M PDM 72 GRADE II
4 ALH. ABDULAHI GARBA FASKARI M PDP 55 LLB, BL, PGDM
1 KATSINA CENTRAL UMARU IBRAHIM KURFI M APC 62 MBA, MSC
2 SD/059/KT AHMED MUHAMMAD SANI STORE M APGA 53 HND
3 HARUNA IBRAHIM M LP 43 B.SC
4 HAMISU GAMBO M PDM 55 WAEC
5 LAMIS SHEHU DIKKO M PDP 57 B.SC.
1 KEBBI KEBBI NORTH ALH. ISA ABDULLAHI M ACCORD 46 ND
2 SD/061/KB HASSAN DANDARE M AD 35 NCE
3 BASHAR U. BIRNIN KEBBI M ADC 37 DIPLOMA
4 DR. YAHAYA A. ABDULLAHI M APC 64 PHD
5 GARBA MUHAMMED SIRAJO M APGA 38 ND
6 BELLO MUHAMMED DAKINGARI M KOWA 42 B.SC
7 ALH. SAIDU NASAMU USMAN M PDP 55 B.A
8 SHEHU SALIHU M PPA 37 BA
1 KEBBI CENTRAL DALHATU ALIYU GAYI M ACCORD 42 WAEC, HND
2 SD/062/KB MUHAMMAD ABUBAKAR M ACD 36 HND
3 MUSTAPHA UMAR M ADC 40 DIPLOMA
4 ABDULLAHI DANTATI KAMBA M APA 35 SSCE, DIPLOMA
5 SEN. MUHAMMAD ADAMU ALIERO M APC 57 BSC
6 BASHAR MUHAMMAD B.K M APGA 35 HND
7 YUSHAU AHMED M KOWA 48 OND/WAEC
8 AHMAD UMARU GWANDU M NCP 40 SSCE
9 ATIKU SAHABI M NNPP 47 NCE
10 ABUBAKAR MALAM ABUBAKAR M PDP 58 B.SC.
11 MUHAMMED ISAH M PPA 51 SSCE
12 ZAYANNU MUHAMMED M PPN 38 ICAN
13 MOHAMMED TUKUR M UDP 47 GCE
1 KEBBI SOUTH ABDULLAHI DANTATI KAMBA M APA 49 WAEC
2 SD/063/KB BALA IBN NA’ALLAH M APC 52 LLB, BL
3 YAHAYA WADA M CPP 39 DIPLOMA
4 ABUBAKAR SADIQ AHMED YELWA M PDP 56 B.SC MBA
1 KOGI KOGI WEST ARO SAMUEL BAMIDELE M ACCORD 44 OND, B.SC.
2 SD/066/KG MOHAMMED LAWAL HUDU M ACPN 41 DIPLOMA
3 DINO MELAYE M APC 40 BA
4 AWE BOLA ESTHER F CPP 46 GCE
5 ADEYEMI ABIDEMI ADEBOLA M LP 35 B.SC
6 SEN. SMART ADEYEMI M PDP 54 LLB, MPA
7 BARR. BELLO AJAYI M PPA 34 LLB
8 WILLIAMS TOYIN AKANLE M SDP 59 M.A/B.SC. M.M.P
9 BADANGA HAJARAT F UPP 34 ND
1 KOGI CENTRAL SEN. MOHAMMED ABDULSALAMI OHIARE M APC 60 BSC, MSC
2 SD/064/KG ONIMISI KABIRU ATTAH M LP 35 B.SC
3 BASHIR SANI-OMOLORI M MPPP 61 DIPLOMA
4 OGEMBE SALAU AHMED M PDP 45 WASC
5 NURUDEEN ABATEMI USMAN M PPA 43 B.SC
6 DR. MOSES MUSA WOKILI M SDP 55 M.SC, HND, PH.D
1 KOGI EAST ABOH SAMUEL JEKELI ADVOJO JP M ACPN 51 OND
2 SD/065/KG ABDULRAHMAN ABUBAKAR M APC 60 BA
3 HON. BALA N. OKPANACHI M KOWA 46 ND
4 HON. IBRAHIM GABRIEL ITODO M LP 49 PGD
5 ENEMAKU AMOS AROME M MPPP 40 WASC
6 SEN. ATAI AIDOKO ALI USMAN M PDP 44 DIP. B.SC
7 VICTOR O. AKUBO M UPP 41 NCE
1 KWARA KWARA NORTH ALH. MOHAMMED SHAÁBA LAFIAGI M APC 74 MSC
2 SD/067/KW BELLO ABDUL LATEEF OLABISI BELLO M CPP 59 WAEC
3 AHMED SHUAIB DANJUMA M ID 42 HND
4 IDRIS HALIRU USMAN M KOWA 35 WAEC
5 USMAN I. JIBRIL M LP 40 SSCE
6 HON. YAHAYA YINUSA M PDP 57 DIPLOMA, LCG
7 UMAR DANTALA YUSUF M PPN 32 NCE
JOSIAH ESTHER NNANG F SDP 36 B.ED
1 KWARA CENTRAL SULAIMAN ABDULLAHI M ADC 30 LLB, BL
2 SD/068/KW ABUBAKAR BUKOLA SARAKI M APC 52 MBBS
3 OYEWUSI JONATHAN AKANGBE M CPP 42 DIPLOMA
4 ADEPOJU OLUWASEUN VIVIAN F ID 35 NECO
5 MUSTAPHA ISIAKA ALABI M KOWA 56 PGD
6 ALIU BUHAR M LP 40 SSCE
7 HON. YUNUSA IDRIS M NNPP 38 OND
8 COURT ORDER ALH. ABDULRAHMAN ABDUL RASAQ M PDP 54 WAEC
9 MR. ANJORIN JOHN TEMITAYO M PPN 33 OND, WASC
1 KWARA SOUTH AINA AYODEJI ADETUNJI M ACPN 42 B.SC
2 SD/069/KW TOYIN MOHAMMED ONAOLAPO M ADC 47 LLB, BL
3 RAFIU ADEDAYO IBRAHIM M APC 48 PHD
4 CHIEF HON. MRS. ADELEKE TAOFIKAT JUMOKE F CPP 38 WASC, CERT. MEDICAL LAB.
5 AHMED BUKOLA FASLAT F ID 34 NECO
6 CHIEF SUNDAY ADEDAYO M KOWA 52 M.B.A., M.SC
7 OTUMBA OWOLABI JACOB OLABODE M LP 42 B.A
8 AKANDE OLUSHOLA SAMUEL M NCP 35 HND
9 ADEBOYE FUNSHO MARIAM F NNPP 53 DPA
10 ASHIRU YISA OYELOLA M PDP 59 BES/MED ARC.
11 MRS. AJAYI IYABO ABOSEDE F PPN 37 OND
LAWAL MOROUNHMUBO COMFORT F SDP 47 WAEC
1 LAGOS LAGOS CENTRAL ADIO OLANREWAJU ABIOLA M AD 45 PGD
2 OLUREMI SHADE TINUBU F APC 54 BSC
3 BARR. PHILIPS OBUESI M LP 44 LLB
4 HON. MRS. OGUNLEYE IYABODE ABOSEDE JOKE F MPPP 38 SSCE
5 DR. DOSUNMU SHAMSIDEEN ADEGBOYEGA M PDP 51 PH.D
6 ONEN CHIOMA UBI F PPA 35 SSCE
1 LAGOS EAST KAYODE JAMES AINA M AD 55 SSCE
2 BAREEHU OLUGBENGA ASHAFA M APC 59 MPA
3 ADENIJI RONKE IYABO F KOWA 51 SSCE
4 OKOROCHA AGUIYI TONY M LP 51 B,SC
5 HON. MRS.ADEBISI ADEPEJUOLA ELIZABETH F MPPP 35 HND
6 MRS. OLABISI AYODELE SALIS F PDP 51 B.SC., PGD.
FUNMILOLA OLANIYI F PPA 35 HND
1 ADEOLA SOLOMON OLAMILEKAN M APC 45 HND
2 OGUERI MICHAEL CHIEKWELEIBEKAM M KOWA 64 HND
3 LAGOS WEST OGUNLOWO OLUWEMIMO A. M LP DIPLOMA
4 HON. MRS. PATIENCE O. OJO F MPPP 40 SSCE
5 HAJIA OLOFIN ZAINAB A. F NNPP 39 SSCE
6 OTUNBA SEGUN ADEWALE M PDP 48 B.SC
7 FOLARINDE E. OMOLARA F PPA 37 HND
1 NASARAWA NASARAWA NORTH INUSA O. OMBUGU ANGA M ACCORD 52 WAEC
2 -SD/073/NW HON. IDRIS YAHUZA YAKUBU M APC 53 LLB, BL
3 SAMUEL E. ALU M APGA 49 BA
4 DANJUMA KADON M ID 35 B.A
5 ZAKARI ZAMANI ALLUMAGA M LP 52 LLM
6 SEN. YUSUF MUSA NAGOGO M PDM 58 PHD
7 HON. PHILIP ARUWA GYUNKA M PDP 51 B.SC
1 NASARAWA WEST SEN. ABDULLAHI ADAMU M APC 68 LLB, BL
2 – SD/074/NW ANJUGU AVRE SAMUEL M APGA 50 MMBH
3 ALACKSON B. GIMBA M LP 59 SSCE
4 HON. ALIYU WADADA ALIYU M PDP 50 HND
1 NASARAWA SOUTH ALHAJI MUSA ROSHA M ADC 38 DIPLOMA
2 – SD/75/NW ARC. SALIHU HUSSAIN EGYE M APC 55 MSC ARC.
3 JONATHAN ASOLOKO M APGA 46 M.SC
4 MUSA ABUBAKAR SAMBO M LP 39 SSCE
5 SEN. SULEIMAN ASONYA ADOKWE M PDP 60 B.SC, M.A, LLB, LB
1 NIGER NIGER SOUTH CHEWUYA YABAGI MOHAMMED M ADC 50 ND
2 MUSTAPHA SANI MOHAMMED M APC 40 BSC
3 SD/078/NG KUDU B. MOH’D IDRIS M NNPP 54 ND
4 SEN. ZAINAB ABDULKADIR KURE F PDP 55 B.SC
5 NMA MASIN M SDP 49 ADV. DIPLOMA
1 NIGER NORTH DR. ALIYU SABI ABDULLAHI M APC 47 MSC
2 SD/077/NG ABDULLAHI DANTANI MAIRABO M NNPP 53 GRADE II
3 ALIYU MOHAMMED HALIDU M PDP 49 HND, MBA
4 HAJIYA HAUW AKUL HARUNA F SDP 36 SSCE
1 NIGER EAST ALH. MUSA HASSAN M ADC 46 NCE
2 SD/076/NG DAVID UMARU M APC 55 LLB, BL
3 ALH. INNO IBRAHIM F LP 47 B.SC
4 MOHAMMED AUDU M NNPP 51 GCE
5 DR. MU’AZU BABANGIDA ALIYU M PDP 59 PH.D
6 MUSA YUSUF M PPA 54 BSC
7 ALH. SHUAIBU ABDULLAHI DIKO M SDP 65 TC II
1 OGUN OGUN CENTRAL OLAJUWON LAWAL M ACD 55 OND
2 SD/079/OG MRS SALAKO BOSE F ADC 41 HND
3 OLANREWAJU ADEYEMI TEJUOSO M APC 50 MBBS
4 MRS. AGBAJE MONSURAT TAIWO F DPP 35 DIPLOMA
5 AROYEUN SABUR ADESINA M LP – B.SC
6 KASALI ISMAIL OLAYEMI M NNPP 40 MSC
7 AKEWUGBERU ANIFAT OMOLARA F PPN 51 SSCE
8 DR (MRS) ABISOLA SODIPO-CLARK F PDP 58 MSC
9 SEN. OLUGBENGA OBADARA M SDP 54 B.ED
10 ADEGBITE HALIMAT DAMILOLA F UDP 35 WASC
11 OLUWADUROTIMI GEORGE TAYLOR M UPN 50 A LEVEL
1 OGUN EAST OLAOPA GANIYAT OLUBUNMI F DPP 48 GR.II
2 SD/080/OG ADENIJI OLUWADAMILARE KAZEEM M ADC 40 HND
3 ADEDAPO OLUSEUN ABIODUN M APC 54 BA (ACCT.)
4 MRS. OLAOPA GANIYU OLUBUNMI F DPP 48 TC II
5 BARR. DELE OKENLA M LP – LLB
6 LAWAL OLANIYI LATEEF M NNPP 37 BSC
7 PRINCE BURUJI KASHAMU M PDP 56 DIPLOMA
8 ADEGBENGA SEFIU KAKA M SDP 62 B.SC, AGRIC, MBA
9 ODENEYE MOJI F UDP 38 BSC
10 MUFUTAU OLADAPO ONASANYA M UPN 59 GCE
1 OGUN WEST JOSEPH GBOLAHAN DADA M APC 64 DIPLOMA
2 SD/081/OG MRS. ODEBUDO FOLASHADE SAHADAT F DPP 40 DIPLOMA
3 ORISABIYI OLAMILEKAN SOLOMON AKANNI M LP UNKNOWN MBA
4 LAWAL SAKIRAT OLUTOYIN F NNPP 46 SSCE
HON. WALIU OLAYIWOLA TAIWO M PDP 62 HND
5 OLABIYI OTEGBEYE M SDP 51 LLB, BL, B.SC, M.BA
6 ODUNBAKU ADENIKE A. F UDP 36 HND
7 CHIEF S. K. O. ADEOGUN M UPN UNKNOWN UNKNOWN
1 ONDO ONDO NORTH DR. NELSON ABILA M AD 38 PHD
2 SD/082/OD ROBERT AJAYI BOROFFICE M APC 65 PHD
3 DEACON AJIBOLA SOLOMON OLUFEMI M CPP 62 HND
4 ENGR. DUROJAYE OWASANOYE M LP 50 B.SC
5 SEN. BODE OLAJUMOKE M PDP 70 PH.D, LLM, LLB
6 SOLOMON O. ADEBEYE M PPA 49 GCE
7 ALEXANDER T. ADERINBOYE M SDP 62 UNKNOWN
8 CHIEF OLATUNJI ADEBISI M UPN UNKNOWN UNKNOWN
1 ONDO CENTRAL CHIEF DONALD O. ALASOADURA M APC 65 ACCA
2 SD/083/OD ALAYO EMMANUEL SUNDAY O. M CPP 47 HND
3 GBENGA OJO M LP 47 HND
4 RANTI OLA FAWEHINMI M NCP 42 MBA
5 SEN. AKINYELURE PATRICK AYO M PDP 58 MMP, HND, ND
6 CHIEF FATOYINBO JACOB ADEWALE M SDP 76 B.SC
7 COM. ROTIMI BOBOYE M UPN UNKNOWN UNKNOWN
1 ONDO SOUTH MORAYO LEBI M APC 49 LLB, BL
2 SD/084/OD ADARA MICHEAL OLUSEGUN M ACPN 51 NCE
3 FEHINTOLA OMEKA M LP 54 OND
4 YELE OMOGUNWA M PDP 64 B.A., WASC
5 CHIEF ADE OGUNJUMELO M UPN UNKNOWN UNKNOWN
1 OSUN OSUN CENTRAL OLUSOLA ADEYEYE M APC 63 PHD
2 SD/085/OS PRINCESS AJIBOLA ADEFARE F CPP 50 WASC
3 OLAYIWOLA FOLAMI ABIDEEN M ID 50 B.SC
4 NOFIU KUDIRAT ABEKE F LP 62 B.SC
5 MRS. OLUWATOYIN CHRISTIANA A. F MPPP 46 SSCE
6 BABTUNDE FUNMILAYO AJOKE F NCP 38 B.AGRIC
7 MRS. OLAREWAJU SHADE MUINAT F NNPP 37 NCE
8 CHIEF DR. OLUWOLE OLUDAISI AINA M PDP 60 M.A, PHD
9 AGBOOLA DAVID OLADIMEJI M PPA 70 GRADE II
10 ATILOLA ABOLUBODE FOLORUNSHO OLALERE BIBIRE M SDP 56 MBA
11 PRINCE ADELEKE ADESOJI M UDP 54 ADV. DIPLOMA
1 OSUN EAST BABAJIDE CHRISTOPHER OMOWORARE M APC 46 LLB, BL
2 SD/086/OS ALH. RAFIU SHEHU ANIFOWOSE M CPP 51 WAEC
3 ADORUSHAKIN OLASHEYE ABIMBOLA M LP 41 BSC
4 CHIEF BABATUNDE MUSA ADETORO M MPPP 49 SSCE
5 ADEWALE SEGUN ABIODUN M NCP 36 GCE
6 PRINCE ADEFARE SEGUN ADEGOKE M NNPP 44 GCE
7 FADAHUNSI FRANCIS ADENIGBA M PDP 62 BSC
8 GRACE OJO FAKUADE F PPA 40 UKNOWN
9 SALAMI KAMORU OLAOLUWA M UDP 35 OND
1 OSUN WEST OGUNDARE MORUFF ALLAN M ACPN 42 SSCE
2 ISIAKA ADETUNJI ADELEKE M APC 59 BA
3 MURILIAT MOTUNRAYO LAWAL F CPP 52 NCE
4 OGUNLANA EDU ROMOKE F LP 42 MED
5 MRS. IBRAHIM ALIMOT S. F MPPP 43 SSCE
6 AYINDE TAOFEEK OLAYINKA M NCP 47 M.ENG
7 MRS. FAMOKUN BUKOLA E. F NNPP 39 NECO
8 OLASUNKANMI AKINLABI M PDP 58 M.A (PUB.ADM)
9 IBRAHIM JAMIU ADEYEMI M PPA 35 BSC
10 OLAWUMI JAMES A. M UDP 70 BSC
1 OYO OYO CENTRAL ILAKA LUKMAN OYEBISI M ACCORD 52 WASC, LLB
2 RT. HON. MONSURAT J. A. SUNMONU M APC 55 WAEC, ICSA
3 SD/088/OY CHIEF OLUSEGUN OGUNYEMI M DPP 60 B.SC
4 ABIALA ELIJAH OLUBOADE M LP 61 M.ED
5 SEN. AYOADE ADESEUN ADEMOLA M PDP 63 WASC, BA
6 ELDER DR. CALEB OLAWOLE OYELESE M SDP 66 BSC
1 OYO NORTH AGBEJIMI CHRISTANA A. OYELADUN F ACCORD 52 BA, MBA
2 SD/089/OY BUHARI ABDULFATAI M APC 50 PHD
3 ALHAJI AKANDE RASHEED ADELEKE M DPP 61 UNKNOWN
4 HON. KAREEM TAJUDEEN ABISODUN M LP 47 HND
5 SEN. AGBOOLA HOSEA AYOOLA M PDP 54 MSC
6 RAHMAN OLANREWAJU ADEPOJU M SDP 48 ND
1 OYO SOUTH OLUFEMI AKINOLA LANLEHIN M ACCORD 61 LLB, BL
2 SD/090/OY HON. RILWAN ADESOJI AKANBI M APC 52 ND
3 BARR. KAYODE ADEWALE M DPP 60 LLB
4 AKINYO NURUDEEN OWOLABI M LP 42 B.SC
5 MRS. OLARENWAJU ADEDEJI OTITI, MNI F PDP 60 BSC, MNI
6 MURTALA KAYODE A. BUSARI M SDP M..S.A
1 PLATEAU PLATEAU SOUTH JOHN NANZIP SHAGAYA M APC 69 WASC
2 SD/091/PL SARAH HARUNA F MPPP 46 HND
3 GEN. JEREMIAH TIMBUK USENI (RTD) M PDP 71 LLD, FCIT
1 SATZILANG PILIT DASHI M APC 60 LLB, LLM
2 PLATEAU CENTRAL JEPHTHAH VALENTINE M APGA 35 B.SC
3 SD/092/PL AGNES DANIEL F MPPP 41 SSCE
4 SEN. JOSHUA DARIYE CHIBI M PDP 57 HND, MBA,
5 MAHANAN ROSE U. DAVID F PPA 38 ND
1 EUNICE AYISA SAMBO F APC 55 BA
2 PLATEAU NORTH JERRY FON DANIEL CHUNG M APGA 35 HND
3 GRACE ZAMFARA F MPPP 41 SSSE
4 JANG JONAH DAVID M PDP 70 B.D
1 RIVERS RIVERS EAST ANDREW IGBONULE UCHENDU M APC 62 MBA
2 SD/094/RV ELLARINE ERE EMENIKE F ID 39 B.A
3 CHIZI MICHAEL ATATA M LP 54 BL
4 CHIEF MACLEOD O. AMAMINA M NNPP 67 BSC, MSC
5 SEN. GEORGE THOMPSON SEKIBO M PDP 57 M.ENG
1 RIVERS SOUTH EAST MAGNUS NGEI ABE M APC 49 LLB, BL
2 KINGSLEY ONYEKWERE OKECHUKWU M LP 38 B.SC
3 COMRADE OKEY GRAHAM UDE M NNPP 40 MSC
4 OLAKA JOHNSON NWOGU M PDP 49 B.SC.
5 BROWN ELFREDER F UDP 35 SSCE
1 RIVERS WEST RT. HON. OTELEMABA D. AMACHREE M APC 51 MBA
2 SD/096/RV ARCH BISHOP DR. BOMA SAMSON M LP 65 PHD
3 MADAM FLORENCE O. AMADI F NNPP 54 WAEC
4 HON. OSINAKACHUKWU T. IDEOZU M PDP 49 M.SC, B.TECH., MBA
5 DAIBI GARISON BOB-MANUEL M PPA 34 BSC
6 LAWSON P. ECHEYA PHILIP M SDP 43 HND
1 SOKOTO SOKOTO EAST AMADU SALIHU M ACPN 44 OND, GR.II
2 SD/097/S0 DAUDA HAMZA M AD 46 NCE
3 IBRAHIM ABDULLAHI GOBIR M APC 61 PHD
4 MOHAMMAD KABIR BELLO M APGA 44 NCE
5 HALIMA MUSA F ID 37 GRADE II
6 NASIRU HABIBU M NCP 31 NCE
7 UMAR ALIYU GANDI M NNPP 38 HND
8 UMARU ADAMU M PDC 44 WASC
9 DAHIRU YARI GANDI M PDP 55 SSCE, OND
10 SANI GALADIMA GANDI M PPA 59 SCHOOL CERT
11 KABIRU ABDULLAHI WURNO M SDP 41 HND
12 SAIDU MOHAMMED S. GOBIR M UDP 50 NCE
13
1 SOKOTO NORTH MAIMUNA ALIYU F AA SSCE
2 SD/098/S0 UMAR USMAN M AD 50 SSCE
3 MALAMI SHEHU ABDULLAHI M ADC 50 SCHOOL CERT.
4 ALIYU MAGATAKARDA WAMAKKO M APC 61 BSC
5 ISA ALIYU NAYABA M APGA 35 SSCE
6 ABDULLAHI MUAZU M CPP 36 DIPLOMA
7 AHMED UMAR M ID 35 ND
8 SANUSI ABUBAKAR M LP 34 UNKNOWN
9 MANSUR AHMAD M NCP 39 DIPLOMA
MUHAMMADU ABUBAKAR M NNPP 32 ND
10 NASIRU DAHIRU M PDC 48 DIP., WASC
11 SEN. AHMAD MOHAMMED MACCIDO M PDP 50 SSCE, OND, HND
12 ABUBAKAR USMAN ARZIKA M PPN 41 DIPLOMA
13 ALIYU BUHARI M SDP 41 SSCE
14 JELAMI MOHAMMED MARIMI M UDP 46 SCHOOL CERT.
15 KASIMU MUH’D M UPN 40 ND
AUWALU HUSSAINI M UPP 40 DIPLOMA
1 SOKOTO SOUTH SAIDU BUDA BODINGA M ACPN 55 CERT
2 SD/099/S0 ABUBAKAR BUHARI M AD 35 SSCE
3 IBRAHIM ABDULLAHI M APC 58 BSC
4 NASIRU USMAN M APGA 35 SSCE
5 MUKTAR GARBA M CPP 42 BSC
6 MUHAMMAD SADDIQ MUHAMMAD HARUNA M ID 46 HND
7 ABUBAKAR MUHAMMED M LP 39 SSCE
8 ZAINAB ALIYU F NCP 33 SSCE
9 BELLO IBRAHIM BODINGA M PDC 36 NCE
10 ABDULLAHI MUHAMMAD KIRYO M PDP 56 HND, MPA
11 BALARABA MOHAMMED F PPN 35 SSCE
12 AMINU ARZIKA M SDP 48 NCE
13 MALL. GANI ISA M UDP 47 NCE
14 SODE MUHAMMAD SANYINNA M UPN 65 NCE
15 ABUBAKAR ALHAJI M UPP 40 DIPLOMA
1 TARABA TARABA SOUTH WAZIRI SALIHU MAMMAN M APC 59 HND
2 SD/100/TR SEN. EMMANUEL BWACHA M PDP 52 DIPLOMA
3 ISHAYA GAMGUM BAUKA M SDP 55 LLB, BL, M.SC,
4 HON. BITRUS RIMANDE NUHU M UPN 50 BSC
1 TARABA CENTRAL YUSUF ABUBAKAR YUSUF M APC 58 MA
2 SD/101/TR ABARSHI JOSEPH YARO M LP 50 B.SC
3 MARAFA BASHIR ABBA M PDP 49 B.SC
4 ABUBAKAR TUTARE UMAR M SDP 45 DIPLOMA
1 TARABA NORTH ALI SANI M APC 48 GCE
2 SD/102/TR JEN JIBRIN HASSAN M DPP 66 FSLC, DRD II, DIP.
3 RAHAB BULUS SABO F MPPP 31 NIPSS
4 H.E. ABUBAKAR SANI DANLADI M PDP 46 ADV. DIPLOMA
5 KUNDILA ASSOCHI PHILIP M SDP 66 B. ENG
1 YOBE YOBE EAST BUKAR BABA IBRAHIM M APC 64 BSC
2 SD/103/YB ALH. ABBA GANA TATA M PDP 55 HND
1 YOBE NORTH SEN. AHMAD IBRAHIM LAWAN M APC 55 PHD
2 SD/104/YB DR. YERIMA LAWAN NGAMA M PDP 53 PH.D (ECONS)
1 SD/105/YB MUSA HARUNA M AD 38 DIPLOMA
2 YOBE SOUTH ALKALI ABDULKADIR JAJARE M APC 50 PGD
3 ALH. MOHAMMED HASAN M PDP 48 B.SC, MDA
1 ZAMFARA ZAMFARA CENTRAL FATIMA YAKUBU F ACCORD 35 WAEC
2 SD/106/ZF ALIYU IDRIS M ACD 36 HND
3 ALH. INUWA AUDU ZAKARI M AD 38 SSCE
4 KABIR GARBA MARAFA M APC 54 GCE, ND
5 BELLO AHMAD BUNGUDU M APGA 61 OND
6 MUKTAR MOHAMMAD M CPP 35 SSCE
7 NAZIFI HASSAN M DPP 42 DIPLOMA
8 LADAN MOHAMMED M KOWA 54 GR.II , DIP
9 NASIRU SULEIMAN MARU M LP 36 SSCE
10 WAKILI ABDULLAHI M NCP 41 BSC
11 YAHAYA ALIYU M NNPP 37 PGDE
12 ALH. AMINU SANI MAIFILAWA M PDC 37 SSCE, DIP
13 HON. IBRAHIM SHEHU GUSAU M PDP M.SC, PHD
14 AHMED ABDULLAHI M PPA 36 NCE
15 HON. ISYAKU ANDI M UPN UNKNOWN UNKNOWN
16 KULU BELLO F UPP 39 NCE
1 ZAMFARA NORTH BADAMASI YABO M ACCORD 48 WASC, HND
2 MOHAMMED LAWAL GUSAU M ACD 28 CERT
3 ALH. IBRAHIM MUHAMMED M AD 49 NCE
4 UMAR SANI M ADC 35 SSCE
5 ABDULLAHI MAISALA M APGA 59 HND
6 TIJJANI YAHAYA KAURA M APC 55 BED, MIAD
7 BALA HALIRU M LP 54 ND
8 IBRAHIM NASIRU M NCP 32 ND
9 BASHIRU UMAR M NNPP 45 OND
10 SAHABI YA’U ALHAJI M PDP 58 M.SC, PGD, HND
11 ALH. SIRAJO HAIDANA KAURA M UPN UNKNOWN UNKNOWN
1 ZAMFARA WEST ALH ABDULRAHMAN SHITU M AD 30 OND
2 SD/108/ZF BELLO BALARABE M ADC 38 SSCE
3 SEN. AHMED RUFAI SANI M APC 54 BSC, MSC
4 DAN MALIKI MUSTAPHA M APGA 33 DIPLOMA
5 ABUBAKAR MOHAMMED M CPP 44 DIPLOMA
6 MUSTAPHA S. ANKA M LP 54 OND
7 SAMAILA IBRAHIM M MPPP 45 DIPLOMA
8 UMAR FARUK GARBA M NNPP 51 NCE
9 MUH’D SANUSI KUBBANIYA M PDC 36 SSCE
10 BELLO MOHAMMED MATAWALLE M PDP 52 SSCE
11 SANI MUSA MARADUN M UNKNOWN UKNOWN UNKNOWN

Written For http://www.globalruns.com

Previous Chapter
Next Chapter

Leave a Reply